Na motívoch záleží
Sme v úplnom závere Pavlovho listu Galatským. Pavol dáva dôraz na skutočné motívy judaistov a zdôrazňuje, čo bol jeho motív. A z toho sa môžeme skutočne veľa naučiť. Na na našich motívoch totiž skutočne záleží. Ide nám o chválu a slávu pred ľuďmi? Na čom skutočne záleží Bohu a čo pred Ním obstojí?
Život vedený Duchom
Pavol sa v závere svojho listu Galatským venuje rôznym témam. Mohlo by sa zdať, že to spolu ani neladí a Pavol skáče od jednej témy k druhej celkom náhodne. Nie je to však tak. Život vedený Duchom Svätým je cieľom. Duch Svätý ovplyvňuje mnoho oblastí nášho života. Na to Pavol reflektuje v závere tohto svojho listu.
Ovocie Ducha
Ovocie Ducha je vďačná téma v kresťanských kruhoch. Pavol vo svojom liste Galatským zmieňuje zoznam cností, ktoré nazýva práve ovocím Ducha. V kontraste k tomuto ovociu ja tu dlhý zoznam skutkov tela. Ako dospieť k tomu, aby láska, radosť, pokoj, trpezlivosť, láskavosť, dobrota, vernosť, miernosť a sebaovládanie boli stále viac viditeľné na našom živote?
Dá sa vypadnúť z milosti?
Dá sa “vypadnúť z milosti?” To je veľmi dôležitá otázka, ktorej sa Pavol apoštol venuje vo svojom liste Galatským. Máme o tom rôzne predstavy. Čo to však znamená a ako je možné, že sa nám niečo tak tragické môže stať?
Alegória o Hagar a Sáre
V pokračovaní série “Konečne slobodní”, v ktorej spolu prechádzame celý Pavlov list Galatským, sme si ukázali aj to, že Pavol bol vo svojom liste aj veľmi osobný. Ani sám veľký Pavol apoštol nebol imúnny voči slabostiam či chorobám. Pavol sa rozhodol pri obhajobe evanjelia použiť dokonca aj alegóriu o Hagar a Sáre. Zaujíma vás, čo tým chcel povedať? Aj na to sa dozviete odpoveď v tejto kázni.
Od modlárstva k Duchu Svätému
Pavol ide v obhajobe evanjelia tak ďaleko, že dokonca prirovnáva židovstvo k pohanskému modlárstvu. Čo tým chcel Pavol ukázať? V dnešnej kázni sa spolu pozrieme na pokračovanie 4. kapitoly listu Galatským. Hovorili sme aj o tom, ako sa modlárstvo prejavuje v našich životoch aj dnes a aká je v tom celom rola Ducha Svätého.
Od otroctva k synovstvu
V úvode 4. kapitoly listu Galatským sa Pavol apoštol dostáva k podstate jeho obrany evanjelia. Vysvetľuje, že v Kristovi sme boli oslobodení z otroctva Zákona. A nie len to. Stali sme sa deťmi Božími. Kristus nás oslobodil od otroctva k synovstvu. A to je veľká vec. Ak si v Kristovi si novým stvorením. Už nie si viac otrok ale dcéra či syn Boží. Žijeme však naše bežné životy s touto mentalitou alebo sme stále otrokmi výkonu a našej snahy?
Zmluva vs. zákon
V piatom pokračovaní série kázní z listu Galatským sme sa pozreli na druhú časť 3. kapitoly. Boh uzavrel zmluvu ešte s Abrahámom, na základe ktorej bol Abrahám spravodlivý pred Bohom. Neskôr však prišiel Zákon Mojžišov. Aký je teda vzťah medzi zmluvou s Abrahámom a Zákonom? Ruší zákon zmluvu a stanovuje iný spôsob ospravedlnenia pred Bohom? Aj na túto dôležitú otázku sme odpovedali v dnešnej kázni.
Ako sme sa vlastne stali kresťanmi?
Ako sme sa vlastne stali kresťanmi? Čo sme pre to urobili? Touto otázkou Pavol konfrontuje veriacich v Galácii. Fakt je, že Duch Svätý nikdy nevstúpi do nášho života preto, že sme sa na to kvalifikovali. Ako mohli kresťania v Galácii padnúť do takej pasce? Keď nám teda Boh dal svojho Ducha, bolo by od nás hlúpe odmietnuť ho a spoliehať sa na svoj vlastný výkon. O tom všetkom sme hovorili vo štvrtom pokračovaní série kázní KONEČNE SLOBODNÍ.
Zomieral Kristus zbytočne?
Zomieral Kristus zbytočne? Radikálny výrok, ktorý používa Pavol apoštol v liste Galatským. Čo tým chcel povedať? A ako je možné, že tento výrok sa napĺňa na mojom živote? Dozviete sa v treťom pokračovaní série kázní KONEČNE SLOBODNÍ, v ktorej spolu prechádzame list Galatským.