Ktoré zasľúbenia platia aj pre mňa?

V Biblii nájdeme naozaj množstvo Božích zasľúbení. Biblia je však veľmi komplexná kniha a je veľmi dôležité čítať ju zodpovedne a v kontexte. Sú teda všetky Božie zasľúbenia univerzálne použiteľné a aplikovateľné? Ako spoznať, ktoré z toho dlhého zoznamu platia dnes aj pre mňa?

Jedine Písmo

Tento rok sme si pripomenuli 506. výročie protestantskej reformácie. 31.októbra 1517 pribil Martin Luther svojich 95 téz na dvere kostola vo Wittenbergu, aby tak poukázal na doktrinálnu a morálnu zvrátenosť vtedajšej cirkvi. Pokus reformátorov zosumarizovať biblické učenie o spáse človeka dnes poznáme ako tzv. „5 SOLAS” – 5 latinských fráz, ktoré sumarizujú biblické učenie o spáse človeka. Prvý odkaz protestantskej reformácie je často označovaný za ten kľúčový princíp – Sola Scriptura. Podstatou tohto odkazu je viera, že iba Písmo, Biblia, pretože je to Božie inšpirované Slovo, je našou neomylnou, dostatočnou a konečnou autoritou.

Je Biblia neomylná?

Mnoho kresťanov tvrdí, že Biblia je neomylná. Že všetko, čo v nej čítame, je pravda. Je to ale naozaj tak? A čo tým vlastne myslíme, keď hovoríme o neomylnosti Biblie? Má všetko čo v Biblii čítame rovnakú dôležitosť? V poslednej kázni série o Biblii sme sa spolu s Tomim pozreli na túto problematiku.

Biblia nespadla z neba

V cirkvi často hovoríme o Biblii ako o Božom slove. Musíme si však uvedomiť, že Biblia nám nespadla z neba. Nevznikla ani tak, že Boh diktoval autorom jednotlivých biblických textov slová, ktoré majú napísať. Ako teda Biblia vznikla? A čo to znamená, že Biblia bola inšpirovaná Bohom? Odpovede sa dozviete v dnešnej kázni.

Príbeh Biblie

Biblia je komplikovaná kniha. Nečíta sa zrovna jednoducho. Mnoho ľudí má presvedčenie, že Biblia je základom kresťanskej viery. Ale nie je to pravda. Kresťanstvo tu nie je preto, že máme Bibliu. Je to presne naopak. Bibliu (ako ju dnes poznáme) tu máme práve vďaka kresťanstvu. Ako kresťania Bibliu čítame pravidelne (aspoň by sme teda mali) a často zdôrazňujeme jej dôležitosť. Čo je ale cieľom čítania Biblie? A ako pristupovali k čítaniu Písem prví kresťania. Dozviete sa v dnešnej kázni od Tomiho Štrbu.

Tento verš používame nesprávne

Je mnoho veršov či pasáží Biblie, ktoré sme vytrhli z kontextu. Tak vznikli mnohé falošné presvedčenia či nesprávne výklady Biblie. Jeden z veršov, ktorý tak často používame nesprávne nachádzame v Matúšovi 18:20. Ak sa pohybujete v prostredí cirkvi isto ste sa s ním už stretli. O čom však tento verš skutočne hovorí? Dozviete sa v prvej kázni série VYTRHNUTÉ Z KONTEXTU.

Ako a prečo čítať Bibliu pravidelne?

Mnohokrát sa s nadšením púšťame do čítania Biblie – obvykle začiatkom nového roka. Končíme však frustráciou, pretože náš pôvodný zámer čítať si Bibliu pravidelne zlyhal. Dôvody sú rôzne. Mnohokrát nerozumieme jazyku Biblie, prehliadame jej pravdy a prestáva nás to baviť. Často však ani nevieme kde začať čítať.